Hlavná stránka Blog Drobnosti Filtre pevných častíc - čo potrebujete vedieť

Filtre pevných častíc - čo potrebujete vedieť

2021
|
Kategória Drobnosti
Ak vlastníte dieselové auto, pravdepodobne máte filter pevných častíc, možno však nebudete vedieť, čo presne to je alebo ako ho udržiavať. Filtre pevných častíc sú do automobilov na naftu montované už takmer dve desaťročia - ak však nebudú udržiavané alebo bude do nich neoprávnene zasahované, môže to mať pre vaše auto vážne následky.

 

Čo je to filter pevných častíc?

Filter pevných častíc (DPF) je filter, ktorý zachytáva a ukladá sadze výfukových plynov (niektoré ich označujú ako lapače sadzí) s cieľom znížiť emisie z dieselových automobilov. Keďže majú iba obmedzenú kapacitu, musia sa tieto zachytené sadze pravidelne vyprázdňovať - „spaľovať“, aby sa regeneroval DPF.
 

Tento regeneračný proces čistým spôsobom spáli prebytočné sadze usadené vo filtri, čím znižuje škodlivé emisie výfukových plynov a pomáha predchádzať kontrolnému čiernemu dymu, ktorý ste zvyknutí vidieť z naftových vozidiel, najmä pri akcelerácii.
Legislatíva Euro 5 o emisiách výfukových plynov zavedená v roku 2009 s cieľom pomôcť účinne znížiť emisie CO2 z automobilov spôsobila, že sa DPF stali povinnými. Odvtedy je naftou poháňané približne jedno z dvoch nových automobilov ročne.
 

Je nezákonné vyberať filter pevných častíc?Symbol DPF

Áno, je to nezákonné. Majitelia čelia pokutám, ak ich chytia a odstránenie DPF môže tiež anulovať vašu poistnú zmluvu na auto.

 

Ako zistím, či je filter pevných častíc zablokovaný?

Ak je DPF zanesený sadzami alebo sa vyskytne porucha v systéme, na prístrojovej doske sa rozsvieti oranžová kontrolka.
Zvyčajne vyzerajú ako obrázok výfuku, ktorý má v strede bodky, aj keď sa môžu mierne líšiť podľa výrobcu - ďalšie informácie nájdete v príručke svojho auta.

 

Čo spôsobuje upchatie filtra pevných častíc?

Krátke jazdy pri nízkych rýchlostiach sú hlavnou príčinou zablokovania filtrov pevných častíc. To je dôvod, prečo výrobcovia automobilov často idú až tak ďaleko, že odporúčajú vodičom s krátkymi trasami po meste, zvoliť si namiesto nafty benzínové. Medzi ďalšie veci, ktoré sú pre DPF zlé, patrí slabý servis. Filter pevných častíc nafty v zle vybavenom automobile môže zlyhať skôr ako dobre udržiavaný, spravidla by mali vydržať najmenej 100 000 až 200 000 kilometrov.
Je dôležité, aby ste používali aj správny typ oleja - niektoré oleje obsahujú prísady, ktoré môžu skutočne blokovať filtre.
Úpravy výkonu môžu poškodiť filter pevných častíc, rovnako ako použitie nekvalitného paliva a dokonca aj časté prevádzkovanie vozidla na nízku hladinu paliva, pretože by sa mohlo vyhnúť regenerácii DPF, aby sa ušetrilo palivo.
 
 

Ako môžem udržiavať filter pevných častíc?

Najlepším spôsobom, ako udržiavať DPF, je zaistiť jeho úplnú schopnosť regenerácie, keď je plný sadzí (keď sa objaví výstražná kontrolka).
Existujú dva typy regenerácie: pasívna a aktívna.

Pasívna regenerácia

Pasívna regenerácia nastáva, keď auto ide na dlhých cestách po diaľnici rýchlosťou, ktorá umožňuje zvýšenie teploty výfukových plynov na vyššiu úroveň a čisté spálenie prebytočných sadzí vo filtri. Odporúča sa preto, aby vodiči pravidelne jazdili so svojim naftovým vozidlom v stabilnej rýchlosti 30 až 50 minút na diaľnici alebo na ceste 1. triedy, aby pomohli vyčistiť filter.
Nie všetci vodiči však tento typ jazdy jazdia pravidelne - preto výrobcovia navrhli alternatívnu formu regenerácie.

Aktívna regenerácia

Aktívna regenerácia znamená, že sa dodatočné palivo vstrekuje automaticky ako súčasť ECU vozidla, keď filter dosiahne vopred stanovenú hranicu (zvyčajne asi 45%), aby sa zvýšila teplota výfukových plynov a spálili uložené sadze. Problémy však môžu nastať, ak je cesta príliš krátka, pretože proces regenerácie sa nemusí úplne dokončiť. V takom prípade bude výstražná kontrolka naďalej ukazovať, že filter je stále čiastočne zablokovaný.
V takom prípade by malo byť možné dokončiť regeneračný cyklus a zhasnúť výstražné svetlo plynulou jazdou približne 10 minút pri rýchlostiach vyšších ako 70km/hod.
Či prebieha aktívna regenerácia, budete vedieť podľa nasledujúcich príznakov:
-    Zmena poznámky motora
-    Chladiace ventilátory bežia
-    Mierne zvýšenie spotreby paliva
-    Zvýšená voľnobežná rýchlosť
-    Deaktivácia automatického Stop / Štart-Stop
-    Horúci štipľavý zápach z výfuku

 

Čo robiť, ak nefunguje aktívna ani pasívna regenerácia?

Ak výstražné svetlo naďalej svieti, svieti na červeno alebo sa rozsvietia ďalšie kontrolky DPF, neodkladajte návštevu autoservisu. Týmto spôsobom možno spôsobiť väčšie škody a to, čo by mohlo byť lacnou opravou, sa môže stať niečím oveľa nákladnejším. Niektoré autoservisy môžu vyčistiť blokované filtre DPF v procese, ktorý sa nazýva vynútená regenerácia. Spravidla to stojí približne 150 eur a hoci nejde o 100% zaručenú opravu, zvyčajne úspešne odstráni prebytočné sadze a umožní DPF pracovať a znova sa automaticky regenerovať. Príčinou väčšiny problémov s filtrom pevných častíc je zlyhanie správnej regenerácie: je zanesený, čo zvyšuje emisie výfukových plynov, tlmí výkon motora a niekedy dokonca prepne vozidlo do obmedzeného režimu. U niektorých modelov sa motor nemusí po niekoľkých kilometroch znovu naštartovať - ďalšie informácie nájdete v príručke.
Majitelia moderných naftových automobilov si preto musia uvedomovať dôležitosť udržiavania filtra pevných častíc pomocou vodičských návykov a praktík.

 

Potrebujem na prechod cez STK filter pevných častíc?

Kontrola filtra pevných častíc nafty je súčasťou STK. Ak je filter odstránený, vozidlo neprejde STK. Odstránenie DPF niekedy spôsobí rozsvietenie výstražného svetla - a to je sám osebe bod poruchy STK: počas kontroly by nemali zostať rozsvietené žiadne výstražné svetlá na prístrojovej doske.

 

Mám zavolať odťahovú službu, ak svieti kontrolka filtra pevných častíc?

Ak kontrolka DPF svieti, nie je potrebné volať odťahovku. Ako už bolo spomenuté, niekedy sa to dá napraviť dlhým jazdením; ak to nepomôže, dohodnite si návštevu autoservisu. Pamätajte, že oranžové výstražné svetlá sú odporúčané; červené výstražné svetlá si vyžadujú okamžitú pozornosť a zvyčajne vyžadujú, aby ste čo najskôr zastavili auto.

 

Aká je cena nového filtra pevných častíc?

Filtre pevných častíc sú veľmi drahé.
Nový DPF môže stáť 500 až 800 eur, čo by potenciálne mohlo zmazať úspory nákladov spojené s jazdou na naftu.
S pribúdajúcim vekom automobilu by náklady na náhradný DPF mohli byť vyššie ako hodnota automobilu - a práve staršie automobily s vyšším počtom najazdených kilometrov si budú pravdepodobne vyžadovať nový DPF.
V súčasnosti existujú ďalší dodávatelia filtrov pevných častíc, ale buďte opatrní. Musia mať stále správne schválenie typu, inak nebudú fungovať správne a nakoniec vás budú stáť opravy viac.
 

:: Ponuka univerzálnych DPF filtrov